Hemşirelerin Çalışma Saatleri

Sağlık kuruluşlarında görev alan hemşirelerin çalışma saatleri. Hemşireler hangi saat dilimleri arasında çalışıyor? Vardiyaları hangi saatlerde işte cevapları.

Hastane, sağlık kuruluşları, sağlık ocakları veya özel hastanelerde hemşireler doktorlara yardımcı olarak görev alırlar. Sağlık alanında hizmet veren hemşireler yoğun çalışma hayatları vardır. Bulundukları mezra’da sağlık hizmeti sunarak vatandaşların tedavilerinde yardımcı olmaktadır. Toplum içinde bireyleri hastalıklardan korumak için çalışmalar yaparlar. Doktorlar tarafından verilen tedaviyi uygulayan ve takipçileri olurlar.

Hemşireler doktorlar gibi geceleri nöbette kaldıkları zamanlar olur. Gün boyunca uykusuz kalarak nöbete gidip gelirler. Çalışma saatleri oldukça esnektir. Acil durumlarda günlerce uykusuz kalarak hizmet vermeleri gerekebilir. Mesleği tercih eden kişiler hemşirelerin çalışma saatlerini de göz önünde bulundurmaları gerekir. Her mesleğin kendisine özgü zorlukları vardır

1. Vardiya
08.00 – 20.00
2. Vardiya 20.00 – 08.00

Hemşirelerin çalışma saatleri 8’er saat olup 3 vardiya şeklinde hastanelerde çalışırlar bu saat oranı bazı hastanelerde ihtiyaca göre 08:00-20:00 ve 20:00-08:00 arasında oluyor. Özel hastanelerde saatler ve maaşlar farklılık gösterebilir. Nöbet olunduğu zaman 12 saatlik çalışma süresi kendilerini bekliyorlar 657 sayılı kanunda 45 saat çalışma süreleri olup nöbetleri ile birlikte 9 saate denk gelmektedir.

Hemşirelerin Çalışma Saatleri 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir